czwartek, 29 marca 2012

Zalety jajek.

Niedługo Święta Wielkanocne, podstawa na świątecznym stole są jajka. A co wiemy na temat jajek?


* Kiedyś jajka były uważane za bardzo zdrowe i odżywcze. W latach 70 ubiegłego wieku dietetycy wypowiedzieli im wojnę. Poszło o cholesterol, który znaleziono w żółtku. Badacze wskazywali związek między ilością zjedzonych jajek a podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, który prowadzić miał do miażdżycy. Po czasie zmieniono jednak zdanie, wiążąc wysoki cholesterol z dostarczaniem organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych. Odkryto także, że jajka zawierają niezbędne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jak widać jajka wracają do łask. A warto je jeść, oczywiście z rozwagą i umiarem, ale jednak powinny funkcjonować w naszej diecie. Jajka są bogate w łatwo przyswajalne białko. To białko zawiera niezbędne aminokwasy, a niektórych z nich organizm nie jest sam w stanie wytworzyć.

Wbrew opinii niektórych jajka wcale nie są kaloryczne. 50 gramowe jajko dostarcza 75 kcal.
Dietetycy pozwalają zdrowym osobom na spożycie więcej niż 3–4 jajek tygodniowo (liczba ta obejmuje też jajka, które dodajmy do potraw). Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu nie powinny zjadać więcej niż 1–2 jajka na tydzień.

Jajka to źródło witaminy A, E, D i K oraz B2 i B12. Oprócz tego znajdziemy w nich potas, siarkę, fosfor, żelazo, cynk. W żółtku znajduje się luteina, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i poprawia widzenie.

Jeśli chodzi o wspomniany wyżej cholesterol, jajko zawiera go ok. 180 mg. Ta ilość sanowi czyli jedynie jedną dziesiątą dziennej produkcji. Zawarta w nim lecytyna rozbija tłuszcze na cząstki, co zapobiega przyczepianiu się ich do naczyń krwionośnych. To natomiast zmniejsza  odkładanie się blaszki miażdżycowej, zmniejszając ryzyko miażdżycy.

Jajka ugotowane na miękko są lżej strawne od tych gotowanych dłużej. Łatwiej też trawi się białko niż żółtko, dzięki czemu mogą je jeść osoby stosujące dietę lekkostrawną.
* artykuł z portalu ''Polska gotuje''

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz