poniedziałek, 5 listopada 2012

Banan na dzień dobry i dobranoc!*

Ten bardzo popularny, smaczny żółty owoc to źródło energii i dobrego humoru, ale też zdrowa przekąska, która podnosi odporność organizmu, chroni przed przygnębieniem, stresem i nie tylko...
Banany kryją bowiem w sobie mnóstwo pierwiastków- potas, magnez, wapń, cynk, selen, a także witamin- A, C, E i z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego systemu nerwowego. Jedzenie bananów zmniejsza objawy depresji i poprawia nastrój- są bowiem bogate w tryptofan, który przekształca się w organizmie w serotoninę- tzw. hormon szczęścia.
Dzięki zawartości potasu, banany pomagają też obniżyć ciśnienie, spowalniają rozwój choroby wieńcowej, a obecne w nich pektyny ułatwiają oczyszczanie organizmu z toksyn i zmniejszają poziom cholesterolu. Banany stosowane są także w łagodzeniu podrażnień układu pokarmowego- zaburzeń żołądkowo- jelitowych, m.in. biegunek, zgag.
Banan
Banan zjedzony o poranku to dobre źródło energii, ale także- zdaniem Japończyków- sposób na utratę zbędnych kilogramów. Opracowali oni tzw. poranną dietę bananową, która polega na tym, iż na śniadanie jemy tylko banan (lub banany) i popijamy wodą o temperaturze pokojowej- później możemy jeść prawie wszystko, ale przy zastosowaniu się do jednej zasady- ostatni posiłek powinien być zjedzony przed godziną 20.
I to nie koniec zalet bananów, gdyż te popularne żółte owoce okazują się także receptą... na dobry sen! Dzięki uspokajającym właściwościom, banany sprzyjają zasypianiu, dlatego na 2 godziny przed snem, można wypić specjalny bananowy drink. Jak go przyrządzić? Po prostu zmiksuj mleko sojowe (szklanka) z bananem i łyżeczką otrębów i... dobranoc!


* artykuł ze strony www.biuiqa.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz