wtorek, 27 grudnia 2016

Ruszajmy się !

5 minut ruchu dziennie w otoczeniu zieleni - tyle wystarczy, aby poprawić sobie nastrój i wzmocnić poczucie własnej wartości. Naukowcy na łamach „Environmental Science & Technology” udowadniają, że nie trzeba nam wiele, aby poczuć się lepiej – na ciele i na duszy.
Nowe odkrycie badaczy zza oceanu ucieszy na pewno te z was, które mają do zrobienia wiele, za to czasu na wypełnienie wszystkich obowiązków - mało. Wystarczy bowiem 5 minut spędzonych na ruchu wśród zieleni, by wzmocnić ciało, ale przede wszystkim - psychikę. Ów krótki czas możemy spędzić na spacerze w parku, pracy w ogrodzie, joggingu po leśnej ścieżce czy w jakiejkolwiek zielonej przestrzeni.
Liczne dane przedstawione przez naukowców udowadniają, że aktywność fizyczna w otoczeniu zieleni zapobiega rozwojowi chorób psychicznych i ma pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości. Choć te fakty znane były już dawniej, zagadką pozostawało, ile czasu musimy spędzić obcując z naturą, by uzyskać obiecane korzyści.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, łącznie zbadano 1, 252 osoby zróżnicowane ze względu na wiek, płeć i stan zdrowia psychicznego. Studia wykazały, że aktywność wśród natury polepszyła stan fizyczny i mentalny badanych.
Uczestnicy eksperymentu wykonywali różne rodzaje aktywności, jak spacerowanie, jazda na rowerze, praca w ogrodzie, łowienie ryb czy jazda konna. Ruch wśród natury przyniósł największe korzyści ludziom młodym i z problemami psychicznymi, choć poprawę zauważono u wszystkich. Okazało się, że jeszcze lepszy wpływ ma na nas otoczenie zieleni i wody. By uzyskać najlepsze efekty, wystarczy spędzić wśród natury tylko 5 minut. A my, idąc za radą mędrców, proponujemy wdrożyć ich porady już dziś :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz