poniedziałek, 7 września 2015

Pestki słonecznika, zalety.

W nasionach słonecznika obok cennego białka znajduje się olej – od 35 do 60 proc. Dopiero na początku XVIII wieku w Anglii pojawił się pomysł (w Ameryce i Chinach znany i realizowany już od dawna) na tłoczenie tego niezwykle wartościowego, leczniczego i odżywczego tłuszczu. Zawiera on do 90 proc. zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym glicerydy kwasu linolowego) i więcej niż inne oleje witaminy E (zwanej witaminą młodości), a także A, z grupy B oraz witaminy K, F. Do tego minerały – wapń, potas i cynk, żelazo, miedź i inne, zbawiennie wpływające na skórę, włosy i paznokcie. Olej ten obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiegając powstawaniu chorób serca i miażdżycy, a dzięki zdolności do wiązania wolnych rodników – chroni także przed nowotworami. Poprawia koncentrację, pamięć, usprawnia myślenie. Zewnętrznie bywa używany do okładów na trudno gojące się rany, a także w niektórych chorobach skóry – na przykład łuszczycy.
Pestki i tłoczony z nich olej mają właściwości oczyszczające organizm – pomagają usunąć toksyny. Chłopcy i dziewczyny walczący z trądzikiem młodzieńczym i łojotokiem (także dziewczęta cierpiące przed menstruacją na ropne wypryski) mogą się pozbyć tych szpecących dolegliwości, zjadając około 80 g pestek dziennie. Nie muszą się przy tym obawiać, że utyją, bo olej słonecznikowy nie tuczy! W medycynie ludowej poleca się oczyszczające organizm i likwidujące stany zapalne żucie pestek, mieszanie ich ze śliną i wypluwanie, albo ssanie oleju przez 15–20 minut, a następnie wypluwanie. Po takim zabiegu należy starannie wypłukać usta. Pomaga to między innymi przy uporczywych bólach głowy, alergiach oraz paradontozie, poprawia stan skóry – sprawia, że staje się ona gładka, elastyczna i traci niezdrowy odcień szarości. Ponadto wybiela i wzmacnia zęby.
Zalety pestek słonecznika szybko odkryły Europejki i wzorem Indianek oraz Azjatek zaczęły ziarenka i tłoczony z nich tłuszcz używać do poprawiania urody. Takie kosmetyki działają na skórę oczyszczająco i regenerująco, łagodzą podrażnienia i chropowatości, wzmacniają włosy i paznokcie. Olej słonecznikowy jest doskonałym podkładem do masażu, sprawdza się jako odżywczy składnik kremów, maści i balsamów – między innymi tych łagodzących podrażnienia słoneczne. Stanowi także naturalny filtr przeciwsłoneczny, dlatego często wykorzystuje się go w kosmetykach chroniących skórę przed palącymi promieniami. A ze względu na zawartość witamin E oraz A działających przeciwzapalnie i chroniących naskórek, fitosteroli i fosfolipidów chroniących przed utratą wilgotności, nienasyconych kwasów tłuszczowych zapobiegających uszkodzeniom skóry i zwalczających odpowiedzialne za starzenie się wolne rodniki, często jest składnikiem preparatów odmładzających.
Zarówno pestki, jak i olej stosuje się w kuchni – nasiona są częstym i smacznym dodatkiem do sałatek, surówek, pieczywa. Olej także dosmacza wiele potraw, z tym że lepiej go używać na zimno, gdyż podgrzewany traci większość cennych dla zdrowia składników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz