sobota, 29 sierpnia 2015

Podsumowanie nowego rozporządzenia dot. żywienia dzieci od 1 września 2015 r. - co można podawać, czego nie można podawać.

Należy podawać dzieciom :
1) Pieczywo razowe, pełnoziarniste lub bezglutenowe.
2)Skład kanapek powinien być urozmaicony, mogą one zawierać m.in. przetwory mięsne o niskiej zawartości tłuszczu (np. szynka z indyka), przetwory z ryb, jaja, sery i orzechy. Ponadto w kanapkach obowiązkowo będą znajdować się warzywa i owoce.
3) Sałatki, warzywa, owoce, surówki, mleko bez dodatku cukru, jogurty i serki homogenizowane z ograniczoną zawartością tłuszczu oraz płatki śniadaniowe. Surowe lub przetworzone warzywa i owoce. Mają one być przygotowane do bezpośredniego spożycia i podawane w całości lub podzielone na porcje.
4) Soki, musy i przeciery owocowe, warzywne oraz koktajle przygotowywane na bazie mleka. Woda, herbata, napary owocowe i kawa zbożowa. Wszystkie napoje mają być niesłodzone, wyjątek stanowi jedynie słodzenie miodem. Ponadto woda podawana dzieciom bez ograniczeń i powinny mieć zapewniony do niej dostęp w ramach żywienia zbiorowego.
5) Ograniczyć liczbę potraw smażonych. Przynajmniej raz w tygodniu dzieci powinny jeść rybę, a do każdego obiadu ma być dodawana porcja warzyw i owoców.
6) Mniej cukru, soli i smażonych produktów.
Nie należy podawać dzieciom :
1) Chipsy, napoje energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant.
2) W kanapkach nie będą mogły znajdować się m.in.przetwory mięsne o dużej zawartości tłuszczu (np. salami i kiełbasa parówkowa, pasztet), serki topione i majonez.
3) Keczupu będzie można użyć jedynie wtedy, jeśli będzie miał odpowiednią zawartość pomidorów (czyli 120 g na 100 g produktu).
4) Białe pieczywo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz